ST. GEORGE — The Utah High School Activities Association’s Academic All-State teams for fall 2021 sports and activities have been announced.
All of the student-athletes listed are seniors graduating in 2022. They each qualified for the prestigious honor by having a grade-point average that is at or near a perfect 4.0.
Following are the honorees from Southern Utah high schools. To see the full statewide lists for every classification, visit the Utah High School Activities Association’s website.
4A boys golf
Zach Felts, Crimson Cliffs; Cruz Kirchhausen, Crimson Cliffs; Samuel Edwards, Dixie; Preston Monson, Hurricane.
2A boys golf
Carson Brunson, Millard; McKay Robison, Millard; Peyton Rasmussen, Millard.
4A girls tennis
Jael Clark, Cedar; Kimber Cox, Cedar; Madison Meisner, Cedar; Olivia Webster, Cedar; Kaydence VanDivner, Crimson Cliffs; Gabby Hafen, Crimson Cliffs; Claire Walker, Dixie; Chelsea Jocelyn, Hurricane; Kaitlyn Rasmussen, Hurricane; Karly Elwess, Hurricane; Ava Blake, Pine View.
2A/3A girls tennis
Aubrie Klein, Millard; Kelley Dearden, Millard; Tristan Peterson-Toone, Millard.
4A girls cross-country
Ellie Campbell, Cedar; Ellie Ihler, Cedar; Katherine Allen, Cedar; Kodi Oveson, Cedar; Mara Lambert, Cedar; Abby Huddleston, Crimson Cliffs; Sarah Ellis, Crimson Cliffs; Elise Olsen, Desert Hills; Kailani Zufelt, Desert Hills; Kenzee Gubler, Desert Hills; Camilla Weight, Dixie; Sally Sorensen, Dixie; Emilie Holland, Hurricane; Kennis Borrowman, Pine View; Carys Loerwald, Snow Canyon; Hailee Phillips, Snow Canyon.
2A girls cross-country
Ashtyn Bowles, Beaver; Kaylee Hafen, Beaver; Kassidy Bundy, Enterprise; Jessie Reidhead, Kanab; Aimee Thurman, Millard; Hannah Koyle, Millard; Adelyn Crockett, Parowan; Ellen Orlemann, Parowan.
1A girls cross-country
Kristen Stewart, Bryce Valley; Cameo Stewart, Escalante; Lacey Marshall, Panguitch; Ella Hughes, Panguitch; Amber Harker, Water Canyon.
4A boys cross-country
Andrew Nelson, Crimson Cliffs; Gavin Clarke, Crimson Cliffs; Isaac Lay, Desert Hills; Glenn Butterfield, Dixie; Tanner Cahoon, Hurricane; Tysen Reynolds, Hurricane; Bentley Bushar, Pine View; Tanner John, Snow Canyon; Zachary Rasmussen, Snow Canyon.
2A boys cross-country
Zachary Rawlings, Millard.
1A boys cross-country
Ross Atwood, Bryce Valley; James Mason, Escalante; Samuel Peterson, Escalante; Kydon Davis, Milford; Jaden Westwood, Piute; Kyle Morgan. Piute; Omar Barlow, Water Canyon.
4A volleyball
Brynlee Christiansen, Crimson Cliffs; Madeline Wallentine, Crimson Cliffs; Brooke Haguewood, Desert Hills; Julia Jacobsen, Desert Hills; Lindy Erickson, Hurricane; Meg Carter, Hurricane; Alexa Tueller, Pine View; Jenna Thorkelson, Snow Canyon.
2A volleyball
Halle Hutchings, Beaver; Noah Moyle, Enterprise; Karley Swallow, Millard.
1A volleyball
Trinity Whitfield, Bryce Valley; Emily Carter, Milford; Hailee Eyre, Panguitch; Kaelynn Cox, Panguitch; Kassidy Westwood, Piute; Jentry Saul, Valley; Eliza Allred, Water Canyon; Melissa Jessop, Water Canyon.
1A baseball
Ross Atwood, Bryce Valley; Kyler Bennett, Panguitch; Jaron Miller, Panguitch; Paxton Wolfley, Panguitch; Kyle Morgan, Piute; Jaden Westwood, Piute; Zachary Burrows, Valley; Layton Spencer, Valley; Kyler Franklin, Valley.
4A girls soccer
Skylar Sherratt, Crimson Cliffs; Taylor Fielding, Crimson Cliffs; Alyssa Garr, Desert Hills; Madison George, Desert Hills; Alysa Thomas, Hurricane; Takoma Dennett, Hurricane; Brynlee Johnston, Pine View; Emma Lloyd, Pine View; Katelyn Leavitt, Pine View; Rachel Atkinson, Pine View.
3A girls soccer
Courtney Hillyard, Canyon View.
2A girls soccer
Emily Marshall, Beaver; Lucy Freeman, Millard; Zoee Oldroyd, Parowan.
4A football
Corbin Cuff, Crimson Cliffs; Dade Macdonald, Crimson Cliffs; Gage Dempsey, Dixie; Hollis Homer, Hurricane; Matthew Barraclough, Hurricane; Corben Gifford, Pine View; Kade Clark, Pine View; Turner Williams, Pine View.
2A football
Joseph Benson, Beaver; Joshua Jackson, Delta.
1A football
Matthew Ramos, Enterprise; Collin Szymanski, Kanab; Saxton Unsworth, Kanab; Blake Barnes, Milford; Corbyn Dalton, Milford; Rhyder Ambrose, Milford; Spencer Slade, Milford; Weston Wiseman, Milford; Michael Horton, Parowan; Connor Robison, Parowan.
Copyright St. George News, SaintGeorgeUtah.com LLC, 2021, all rights reserved.